26. 01. 2019

Jak vyrobit svíčku ze včelího vosku

Pro odlévání svíček je nezbytné, aby vosk, který jsme vytavili ze včelích plástů, byl dokonale čistý, bez příměsí a bez zbytkové vody. Jinak svíčky prskají, nebo zhasínají. Docílit čistého vosku je asi na celém procesu výroby svíček nejtěžší úkol. Pokud to člověk dělá ručně (vyvaří vosk v kotli, vylisuje, poté ho nechá vytuhnout ve kbelíku), musí tento proces opětovně několikrát opakovat, aby vždy z voskového koláče odškrabal veškeré nečistoty, které se usazují zespodu, jak vosk postupně tuhne.

Jakmile je vosk čistý, vložíme ho do hrnce, který se položí do druhého hrnce s vodou, vodu uvedeme do varu a vosk tím rozpustíme. Pak již plníme formy (které jsme po vložení knotu stáhli gumičkami) dle obrázků, přičemž knoty které jsou protáhnuté středem formy, uchytíme dvěma špejlami, které sevřeme kolíčkem na prádlo aby knot ze špejlí nevypadl.

Až vosk ztuhne, sejmeme gumičky a svíčku z formy vylouskneme.

 

  

 

Krásné odlévané svíčky z vosku si můžete vybrat například z této nabídky: https://www.med-svicky.cz/Svicky-ze-vceliho-vosku-c3_0_1.htm

Voskové svíčky navíc nádherně voní a neuvolňuje se z nich při hoření tolik škodlivých látek, jako při spalování parafínu, což je vlastně ropný produkt, zatímco včelí vosk je pouze v podstatě tuk !

Včelí vosk vzniká podivuhodným způsobem. Mladé včely, které ještě nelétají a zůstávají v úle, se vzájemně zachytí nožičkami a vytvoří jakési řetízky, které visí na rámečcích v úle a pomocí voskových žláz na zadečcích vytlačují malé voskové šupinky, které si postupně předávají jedna druhé ze spodu řetízku až ke včelám nahoře, které jsou přímo u stavby plástu. Tyto včelky šupinky zvláční pomocí slinných žláz a postupně namačkávají na sebe až vytvoří jednotlivé buňky plástu a takto postupně vzniká celý voskový plást. Do buněk včelího plástu klade včelí matka vajíčka, z nich se líhnou larvy, které pak včelky zavíčkují opět voskem a po čase se z nich prokouše na svět nová včelka. Buňky včelího plástu mohou také sloužit k ukládání medu. Až je med zralý, včely každou buňku plnou medu zavíčkují voskovým víčkem a včelař musí před vytočením medu víčka odstranit speciální vidličkou (viz obrázek níže). Takže odpad při vytáčení medu je vlastně také drahocenný vosk. Včelí vosk je velmi vzácný přírodní materiál a je ho vždy málo.

 

 

Další z možností, jak vyrobit svíčku ze včelího vosku, je výroba točené svíčky. Takto se dá vyrobit svíčka ze včelího vosku velmi jednoduše, bez pomocí silikonové formy. Potřebujeme k tomu pouze mezistěnu a knot. Mezistěna je tenký plát vosku s předlisovanými vzory včelích buněk, kterou včelaři používají k tomu, aby včelky navedly ke stavbě dělničích buněk, které jsou menší oproti buňkám trubců (samců). Tyto buňky včelař v úle nechce, protože by se mu líhli trubci, kteří nesbírají nektar a z hlediska včelaře neposkytují takový užitek jako dělnice. Mezistěnu můžeme koupit ve včelařském obchodě, nebo přímo od včelaře v okolí. Knot položíme na kraj mezistěny a tu srolujeme do ruličky, v jejímž středu knot vyčnívá. Viz obrázky. Svíčka, která vznikne výše popsaným postupem, hoří podstatně kratší dobu a obsahuje hodně vzduchu. Voní však stejně krásně, protože včelí vosk je zkrátka včelí vosk.

 

     

 

A pro inspiraci Vám na závěr ukáži, jak krásné svíčky ze včelího vosku se dají odlévat ze silikonových forem a do jakých detailů mohou být propracované.

 

                  

 

Svíčky ze včelího vosku jsou nejkrásnější přírodní dekorace do bytu, na chalupu a všude tam, kde se člověk cítí dobře. Nejen že voní včelím úlem a poskytují příjemné a romantické osvětlení interiéru, ale navíc při jejich spalování nedochází k uvolňování karcinogenů, jako tomu je u běžných parafínových svící. Svíčky z obrázků se dají pořídit např. zde: https://www.med-svicky.cz/

 

 

 

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ