21. 02. 2019

Chov matek: přehled základních kmenů

Když se sejdou včelaři na pivo, často rozvinou diskuzi, případně i hádku, který kmen matek je nejlepší. Vzhledem k tomu, že každý má kus pravdy, je třeba si uvědomit, že genetické vlohy, které šlechtitelé spousty let pečlivě selektovali, se výrazně podílí na úspěchu včelařovy činnosti a mnohdy zachraňují chyby, kterých se včelař dopustí. Ovšem každé stanoviště je jiné, tak jako i konkrétní způsob včelaření a klimatické podmínky Vaší oblasti. Proto zde uvedu několik známých kmenů, které mohou být inspirací pro Váš chov.

 

Matky kmene Vigor

Druh: včela medonosná

poddruh (plemeno, rasa): kraňská

ekotyp: karpatský

kmen: VIGOR (který se ještě člení na linie)

Zdravotní stav - včely jsou odolné vůči nosematóze a zvápenatění včelího plodu (protože mají výborný čistící pud, odstraňují mrtvolky a jsou schopné udržovat čistotu i v úlovém dnu, často i ve vysokých podmetech)

Jarní rozvoj - stejný jako u rakouských a slovinských kraněk. Liší se od nich v tom, že vykazují stabilitu ve svých vlastnostech po dobu tří let, kdežto například rakouské kraňky jsou výtečné jen první rok. Jinými slovy včelstva s tříletou matkou kmene vigor jsou stále stejně výkonná a drží si stejné vlastnosti, jako s jednoletou matkou.

Rojivost - je nízká, většinou končí odkvětem řepky, včely tvoří málo rojivých matečníků a vytváří pouze malé prvoroje (bez porojů), takže kmenové včelstvo zvládne ještě donést letošní med (zůstane v něm více jak polovina včel).

Zimování - včelstva dobře zimují za studených i teplých zim. Vytváří málo zimních mrtvolek a zvládají i nepříznivé jaro (jsou schopny zimovat ve všech podmínkách - jsou přizpůsobivé)

Schopnost vyhledávat zdroj potravy - je vysoce vivinutá, dokážou nosit pyl i nektar až z 6,5 km vzdálené pastvy.

Licenci na kmen Vigor vlastní inženýr Květoslav Čermák z Petrušova, autor chovu a majitel ochranné známky VIGOR. Informace jsou z jeho webové stránky: http://www.vigorbee.cz/

Na výše uvedené adrese naleznete taktéž licenční šlechtitele, u nichž si můžete zakoupit volněspářené matky.

 

Matky kmene SINGER

 Zdravotní stav - včelstva mají mohutný rozvoj a celoročně tvoří velmi silné společenství, jsou silnější než včely s matkou Vigor. Velké množství včel donese do úlu taktéž hodně roztočů, takže přesto, že mají poměrně dobrý čistící pud, jsou varroasenzitivní.

Jarní rozvoj - je mohutný, včely mohou mít velkou spotřebu zásob a pokud trvá chladné a deštivé jaro, mohou nastat problémy s nedostatkem zásob. Kmen Singer je charakteristický velkou schopností nosit med, ale také větší spotřebou zásob, takže hodně slabé snůšky mohou takzvaně "prožrat" a včelaři nezůstane med. Ovšem silné snůšky intenzívně nanosí, protože včelstvo je velmi početné. S takovými včelami se i dobře dělají oddělky. Síla včelstva s dalším rokem klesá, tak jak klesá výkonnost matky. Oproti kmenu Vigor je lepší matky měnit častěji.

Rojivost je nízká. Včelstvo není příliš bodavé, včely jsou mírné.

Zimování - včelstvo potřebuje dostatek zásob, má poměrně velkou spotřebu.

Celkově lze říci, že kmen SINGER je ideální do dobrých a mírných podmínek s dostupnou snůškou, kde dokáže velmi intenzívně vyprodukovat obrovské množství medu. Stanoviště v blízkosti řepkových, slunečnicových, svazenkových a dalších polí a ovocných sadů jsou pro matky kmene SINGER přímo ideální a včelař vytěží maximum. Do drsnějších podmínek se hodí o něco méně, místa chudé na snůšku včelstva nevyužijí pro tvorbu zásob.

Inseminované matky dodává Ing Veverka, ze stanice Kývalka u Brna (směrem na Rosice). Kontakt na webovku je zde: http://www.beedol.cz/kontakt/kyvalka/

Je velmi zajímavé, kde se jednotlivé chovné stanoviště nachází. Samo o sobě to má vypovídací hodnotu. Chovná stanice Petrušov (VIGOR matky) je v poměrně studené oblasti v okolí Moravské Třebové, kdežto chovná stanice Kývalka (matky SINGER) se sice nachází na kopcovitém okraji Brna, kde jsou však ale mnohem mírnější klimatické podmínky. Z těchto informací si může včelař prakticky vyvodit, jaký kmen matek chovat na svém stanovišti.

 

Matky kmene TROISECK

Troiseck je kmen včely kraňské, dosti shodný se SINGREM. Protože pan Singer neměl důvěru v čistotu linie Troiseck, svou selekci včely carnica Troiseck označil jako Singer. Vlastnosti kmene Troiseck by měly být tedy podobné.